Smoczy szlak w Krakowie: Odkrywaj miasto ze smoczymi przewodnikami!
Jeżeli planujecie spacer po Krakowie, przygotujcie się na spotkanie z nietypowymi mieszkańcami! Już w nadchodzącym tygodniu miejsca publiczne takie jak place, ulice i parki zostaną ożywione przez siedem figur smoków. Każdy z nich nosi własne imię i charakterystykę – Smok Geodeta, Fotograf, Malarz oraz Smoki z Rybą, Latawcem i Mapą. Dodatkowo, dziesięć nowych smoczych rzeźb zostało umieszczonych pod Wawelem i również niebawem staną się stałym elementem krakowskiego krajobrazu.
Jednakże nie tylko okolice Wawelu będą zamieszkiwane przez te legendarnie stworzenia. Kładka ojca Bernatka, rejon Szkoły Podstawowej nr 29, schody parku Bednarskiego, plac Axentowicza czy też park Krakowski i Jordana – to wszystko miejsca, które zostaną 'zaatakowane’ przez smoki. To wszystko dzieje się dzięki inicjatywie tworzenia 'smoczego szlaku’, który jest efektem realizacji projektów zgłoszonych przez krakowian na potrzeby Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
Według lokalnych urzędników, smok jest częścią krakowskiej legendy i został silnie osadzony w sercach mieszkańców. Dlatego zdecydowali oni, za pomocą budżetu obywatelskiego, przyczynić się do większej obecności smoka w krajobrazie miasta.
W przyszłym tygodniu zostanie rozpoczęty montaż siedmiu figurek smoków, które zaprojektowane zostały przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna. Te rzeźby będą mogli spotkać wszyscy przechodzący przez Dzielnice XIII Podgórze i V Krowodrza. Smoki te nie staną się zagrożeniem dla mieszkańców, raczej będą nawiązywały do miejsc, w których zostaną umieszczone. Projekt ten realizowany jest we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.