Rozpoczęcie budowy nowego Centrum Symulatorowo-Treningowego Ryanair w Krakowie – inwestycja o wartości 130 milionów euro
Grupa Ryanair przystąpiła do realizacji projektu Centrum Symulatorowo-Treningowego na terenie Krakowa. Inwestycja, którą zatwierdzono do rozpoczęcia prac budowlanych, wyniesie około 130 milionów euro i przewiduje się jej ukończenie do roku 2025. Ten projekt będzie pozytywnym impulsem dla rynku pracy, tworząc 150 nowych miejsc pracy. Kraków został wybrany na lokalizację tej najświeższej inwestycji grupy Ryanair w Polsce.
Centrum szkoleniowe zostanie wyposażone w zaawansowaną technologię, między innymi dziesięć zaawansowanych symulatorów lotu. Jest to kolejny krok w tworzeniu ponad 150 nowych miejsc pracy oraz szkoleniu załóg pilotów Boeing B737 i personelu pokładowego na terenie całej Europy. Wyposażone w osiem symulatorów lotu typu hydraulicznego i dwa stacjonarne, centrum będzie mogło szkolić codziennie do 500 osób – głównie pilotów, ale także mechaników lotniczych i załogi pokładowe. Warto podkreślić, że pierwsze w Polsce symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger znajdą się właśnie tutaj.
Lokalizacja projektu w Krakowie jest wynikiem długotrwałej współpracy z miastem, województwem małopolskim oraz międzynarodowym portem lotniczym Jana Pawła II Kraków-Balice – największą bazą Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej z 11 samolotami na miejscu i przewidywanymi ponad 80 trasami w sezonie letnim 2024.
Prezes Grupy Ryanair, Michael O’Leary, podkreśla, że to pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez Grupę Ryanair na terenie Polski. Zwraca uwagę na kluczową rolę Polski dla Ryanair i wspomina o tym, jak w ciągu ostatnich dwóch dekad linia stała się liderem na polskim rynku lotniczym, bazując 42 samoloty i zatrudniając ponad 2500 osób. Przywołuje także dynamiczny rozwój linii czarterowej Buzz w Polsce oraz inwestycje w IT (Ryanair Labs we Wrocławiu), obsługę techniczną samolotów (centrum serwisowe we Wrocławiu), a teraz także postawienie na nowoczesne centrum szkoleniowe w Krakowie o wartości 130 milionów euro.
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, wyraża swoje zadowolenie z faktu, że linie lotnicze Ryanair wybrały Kraków jako miejsce tak ważnej inwestycji. Wskazuje, że takie przedsięwzięcia, oparte na implementacji nowoczesnych technologii, są szczególnie korzystne dla rozwoju miasta. Podkreśla, jak budowa nowego centrum symulatorowo-treningowego wzmacnia pozycję Krakowa jako istotnego ośrodka innowacji.
Prezes zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek, podkreśla prognozy międzynarodowych ekspertów lotniczych, które wskazują na przewidywany szybki wzrost ruchu pasażerskiego zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Zwraca uwagę na to, że Centrum Szkoleniowe zlokalizowane tuż obok lotniska stanie się miejscem kształcenia przyszłych pracowników branży lotniczej – pilotów, załóg lotniczych i mechaników. To wprowadzenie najnowszych technologii jest ogromnym impulsem dla gospodarki.
Ważnym aspektem inwestycji jest plan budowy drogi łączącej centrum treningowe z krakowskim portem lotniczym. Nowa arteria komunikacyjna, która zostanie zrealizowana we współpracy między Miastem Kraków a Ryanair, pozwoli na bezpośrednie połączenie terminalu pasażerskiego z centrum symulatorowym, umożliwiając ruch pieszy między obydwoma miejscami. Wsparcie przy realizacji projektu zapewnia działające w Urzędzie Miasta Krakowa Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki.
Ostatecznie, nowe Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to inwestycja o wartości 130 milionów euro, wprowadzająca nowe technologie do Polski. Znajdzie się tu 10 symulatorów lotów, w tym 8 hydraulicznych i 2 stacjonarne, a także pierwsze w Polsce symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger. Będzie umożliwiało szkolenie do 500 osób dziennie (pilotów, załóg pokładowych, mechaników lotniczych) i stworzy 150 miejsc pracy dla wysoce wykwalifikowanych specjalistów. Zgodnie z harmonogramem, pierwsze szkolenia rozpoczną się w drugiej połowie 2025 roku.