Plan budowy nowego stadionu piłkarskiego w Krakowie
W październiku Urząd Miasta Krakowa otrzymał aplikację od Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS). Aplikacja dotyczyła uzyskania pozwolenia na konstrukcję profesjonalnego stadionu piłkarskiego. W skład projektu wchodzi garaż podziemny, instalacje wewnętrzne i rozwój obszarów sportowych i rekreacyjnych, w tym budowa boisk piłkarskich, magazynu, dróg i chodników wewnętrznych, miejsc parkingowych, wejścia oraz infrastruktury zewnętrznej.
W 2022 roku ZIS podpisało umowę na opracowanie pełnej dokumentacji, którą zgodnie z umową powinno otrzymać do 17 listopada 2023 roku. Finansowanie budowy ma pochodzić głównie z budżetu miasta oraz dotacji Ministerstwa Sportu. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest jednak wybranie wykonawcy poprzez publiczny przetarg. Cały proces może potrwać kilka tygodni i może ulec wydłużeniu w przypadku wysokich ofert lub skarg. Następnie konieczne będzie podpisanie umowy i przekazanie placu budowy. Na ten moment trudno określić, kiedy ciężki sprzęt pojawi się na ulicy Chałupnika 16.
W sierpniu ubiegłego roku ZIS i klub przedstawili wizualizacje nowych obiektów. Stadion ma spełniać wymogi I ligi (drugi poziom rozgrywkowy) i pomieścić około 2100 kibiców. Więc nieprawdziwe są informacje, które ostatnio zaczęły krążyć – m.in. za sprawą zawodnika Wieczystej Michała Pazdana – że planowany jest stadion o pojemności nawet 7000 miejsc.
Zespół piłkarski Wieczysta od dwóch sezonów gra w grupie IV III ligi. Po 14 meczach zgromadzili 29 punktów i zajmują pierwsze miejsce. W dniu 4 listopada o godzinie 12 zagrają z trzecim w tabeli Siarką Tarnobrzeg, która ma tyle samo punktów co druga Avia Świdnik. Do II ligi awansuje tylko zwycięzca.