Krakowska policja zareagowała na nielegalną sprzedaż trofeów zwierząt podczas targów
Interwencja krakowskiej policji miała miejsce na targach, gdzie jeden z handlarzy oferował do sprzedaży chronione trofea zwierząt. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, podejrzewanego o prowadzenie nielegalnej działalności.
Działania stróżów prawa zostały zainicjowane 25 lutego bieżącego roku. Wtedy to funkcjonariusze udali się do Czyżyn – rejonu Krakowa, w którym odbywały się targi zwierząt egzotycznych. Policja otrzymała informacje, że na wspomnianych targach mogło dochodzić do nielegalnych transakcji zwierzętami objętymi międzynarodową konwencją CITES. Jak ustalili funkcjonariusze, jeden z handlarzy próbował sprzedać tusze i trofea łownych zwierząt, takie jak czaszki zwierzęce, spreparowane skóry oraz szkielety węży bez posiadania wymaganych dokumentów legalizacyjnych.
Podczas działań służb mających na celu ocenę warunków życia zwierząt, biegły z zakresu weterynarii oraz lekarz Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej wskazali na eksponaty na jednym ze stoisk, które budziły wątpliwości. Następnie policjanci przystąpili do legitymowania handlarza.
Właściciel stoiska został poproszony o przedstawienie dokumentów, które po wstępnej ocenie biegłego z zakresu weterynarii okazały się być nieautentyczne. Na stoisku mężczyzny znajdowały się różne trofea zwierząt łownych, takie jak czaszki zwierząt, spreparowane skóry i szkielety węży. Na podstawie zgromadzonych dowodów, 34-letni obywatel Wrocławia – właściciel stoiska został zatrzymany.
Podczas dalszych czynności policjanci przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego handlarza. W wyniku tych działań ujawniono i zabezpieczono między innymi łapę drapieżnego ptaka – jastrzębia, łapy papugi ary, płód węża boa oraz truchła i czaszki innych egzotycznych zwierząt.
Oprócz tego zabezpieczono również żywe okazy – dwa węże pytony i jaszczurki gekon toke, które zostały przekazane biegłemu lekarzowi weterynarii. Jeżeli opinia biegłego potwierdzi podejrzenia, 34-latek może usłyszeć zarzuty związane z podrabianiem dokumentów, łamaniem Ustawy o ochronie przyrody oraz Ustawy Prawo Łowieckie, dotyczącej nielegalnego posiadania trofeów zwierząt. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.