Komemoracja 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz: Muzeum Armii Krajowej prezentuje unikalną ekspozycję

Komemoracja 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz: Muzeum Armii Krajowej prezentuje unikalną ekspozycję

W tym roku mija osiemdziesiąta rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a w związku z tym ważnym wydarzeniem historycznym, Muzeum Armii Krajowej stworzyło specjalną wystawę. Ekspozycja, umieszczona w sekcji przeznaczonej na wystawy czasowe, zawiera serię czternastu detalicznych makiet, które wiernie oddają codzienność więźniów obozów koncentracyjnych. Te unikalne dzieła powstały kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej i zostały stworzone na podstawie opowieści dwóch mieszkańców Krakowa, którzy przetrwali straszliwe doświadczenia hitlerowskich obozów.

Te poruszające makiety, które ukazują zarówno rutynę dnia codziennego jak i niewyobrażalny dramat więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zostały stworzone przez krakowską artystkę Józefę Chodacką. Ta uzdolniona artystka jest również autorką figur w słynnej ruchomej szopce znajdującej się w krakowskim kościele Kapucynów. W trakcie pracy nad makietami artystka konsultowała się z dwoma byłymi więźniami, Józefem Pawlikiem (KL Auschwitz, KL Sachsenhausen) i członkiem AK Zbigniewem Basterem (KL Auschwitz, KL Mauthausen), których osobiste wspomnienia dodatkowo wzbogaciły prace o dodatkowy stopień realizmu.

Makiety, wykonane z różnych materiałów takich jak gips, tkaniny, papier czy drewno, przez wiele lat były eksponowane w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie. Obecnie są cennym elementem kolekcji Muzeum Armii Krajowej. Wystawa prezentuje również autentyczne artefakty z obozów koncentracyjnych, jak pasiaste ubrania więźniów, naczynia do jedzenia, but zrobiony z chleba obozowego w Mauthausen, kawałki mydła z Majdanka oraz różnego rodzaju dokumenty obozowe: listy od więźniów do ich rodzin, dokumenty śmierci czy spisy przedmiotów należących do więźniów.

Wystawa w Muzeum Armii Krajowej została stworzona specjalnie na rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz 27 stycznia. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca bieżącego roku.