Spotkanie kryzysowe w Krakowie: Przypadek śnięcia ryb na Wiśle i niepokojące prognozy pogody

Spotkanie kryzysowe w Krakowie: Przypadek śnięcia ryb na Wiśle i niepokojące prognozy pogody

Dziś w Krakowie pilnie odbyło się nagłe spotkanie związane z zarządzaniem sytuacjami kryzysowymi. Główne tematy, które podjęto na tym spotkaniu, to obserwacje martwych ryb na brzegach Wisły i niepokojące prognozy pogodowe.

Wczoraj wieczorem na Wiśle zaobserwowano duże ilości martwych ryb. Największe ich skupiska zauważono na brzegach rzeki pomiędzy mostem w Nowym Brzesku a klasztorem w miejscowości Hebdów. Służby natychmiast podjęły działania w tej sprawie.

Na dzisiejszym spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, omówiono te ustalenia. Poświęcone zostało także uwagi na szerszym kontekście konsekwencji niskiego poziomu wody w rzekach oraz niepokojących prognoz pogodowych, które przewidują intensywne opady deszczu w najbliższych dniach.

Najprawdopodobniej źródłem zanieczyszczenia Wisły jest wylot ścieków do rzeki. Wydaje się, że pochodzą one z oczyszczalni ścieków w Niepołomicach. Służby stwierdziły, że do rowu prowadzącego do rzeki odprowadzane są ścieki o szarobrunatnej barwie i silnym zapachu przypominającym surowe ścieki bytowe/komunalne. Pobrano jednorazową próbkę tej substancji, a jej podstawowe wskaźniki wynosiły: pH – 6,7; temperatura 23°C oraz przewodność – 1,4387 mS/cm.

Martwe ryby na Wiśle zaobserwowano w większych ilościach na brzegach rzeki na wysokości klasztoru w miejscowości Hebdów. Stanowiły one dziesiątki osobników: zarówno pojedyncze duże ryby, jak i duża ilość małych rybek. Pobrane przez inspektorów próbki ścieków zostały przekazane do analizy do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

W dniu dzisiejszym – 11.09.2024 r., WIOŚ Kraków rozpoczął kontrolę w oczyszczalni ścieków w Niepołomicach oraz oględziny rzeki Wisły. Jeśli potwierdzą się naruszenia, sprawca wykroczenia zostanie ukarany grzywną przez WIOŚ. Planuje się także pobrać próbki ścieków i wód płynących.

Główny kontekst tej sytuacji, jak zauważa dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak, to bardzo niski poziom wody w rzekach, a miejscami jest on ekstremalnie niski. To prowadzi do tzw. przyduchy, czyli stanu, kiedy ryby duszą się z braku tlenu. Dlatego zwrócił się do służb Wojewody Śląskiego o wstrzymanie wszelkich zrzutów do Wisły ze śląskich kopalń węgla przez najbliższe dni, aż do wystąpienia opadów.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar dodaje, że sytuacja na rzekach jest zła. Prognozy mówią o intensywnych opadach deszczu w najbliższym czasie. Służby są gotowe do wzmożonych działań interwencyjnych i mają nadzieję, że deszcz poprawi stan wód. Do tego czasu, prowadzone są bieżące działania zaradcze przez RZGW w Krakowie, aby zapobiec dalszym niekontrolowanym zrzutom ścieków.