Na Krakowskiej Alei Róż zakwitły różowe kwiaty rok po przebudowie
Nowa Huta w Krakowie ponownie cieszy się pięknem Alei Róż. W 2023 roku, ta znana aleja przeszła gruntowną metamorfozę – beton został usunięty, a teren pokryto ziemią i zasiano trawę. Jednak jej prawdziwe piękno ujawniło się dopiero rok później, gdy na alei zaczęły kwitnąć piękne czerwone róże. Przez dziesięciolecia, to miejsce było symbolem betonowej dżungli, sprowadzonej na skutek postawienia pomnika Lenina. Teraz mieszkańcy mogą cieszyć się odnowionym wyglądem Alei Róż.
Plan rewitalizacji Alei Róż rozpoczął się 12 września 2022 roku. Projekt ten, zatytułowany „Aleja Róż na nowo”, finansowany był z budżetu obywatelskiego i miał za zadanie przywrócić tej części Nowej Huty dawną zielenią. W efekcie powstały nowe aleje lipowe, posadzono róże i dodano elementy małej architektury.
Inicjatywa „Aleja Róż na nowo” była częścią budżetu obywatelskiego z 2019 roku. Jej celem było odtworzenie wyglądu Alei Róż sprzed przebudowy w latach 70-tych, kiedy to postawiono tam pomnik Włodzimierza Lenina. Początkowo, ten fragment alei był zaprojektowany jako oaza zieleni i kwiatów z elementami małej architektury harmonijnie wpisującej się w architekturę okolicznych budynków. Niestety, decyzja komunistycznych władz o umieszczeniu pomnika Lenina na południowym krańcu alei w 1973 roku spowodowała zmiany, które przekształciły to miejsce w betonowy plac. Miejsce to służyło jako miejsce wręczenia legitymacji partyjnych działaczom sprowadzanym z całego kraju. W 1979 roku pomnik został uszkodzony przez wybuch, ale później naprawiono go. Ostatecznie, pomnik został usunięty w 1989 roku. Niestety, podczas remontu przeprowadzonego na początku lat 2000 bez konsultacji z mieszkańcami, nie przywrócono Alei Róż do jej pierwotnej formy. Zamiast tego, stworzono deptak osiedlowy o powierzchni 638 metrów kwadratowych, prawie całkowicie pozbawiony róż – co jest sprzeczne z nazwą tego miejsca.