Ryanair rozpoczyna budowę zaawansowanego Centrum Symulatorowo-Treningowego w Krakowie
Linia lotnicza Ryanair ogłosiła rozpoczęcie prac budowlanych nad swoim nowym Centrum Symulatorowo-Treningowym w Krakowie. Projekt ten, wart 130 milionów euro, ma zakończyć się w 2025 roku i przewiduje utworzenie 150 nowych miejsc pracy. Królewskie miasto zostało wybrane na lokalizację tego innowacyjnego projektu po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę.
Jest to najświeższy projekt realizowany przez Grupę Ryanair na polskim gruncie. Przewoźnik zaoferuje najnowocześniejszą technologię, w tym dziesięć zaawansowanych symulatorów lotu, a także zapewni zatrudnienie dla co najmniej 150 osób. Otwarcie centrum spowoduje rozwinięcie możliwości szkoleniowych dla pilotów samolotów Boeing B737 oraz personelu pokładowego z całej Europy.
Centrum będzie wyposażone w osiem zaawansowanych hydraulicznych symulatorów lotu oraz dwa stacjonarne, umożliwiające szkolenie do 500 osób dziennie. Szkolenia będą obejmowały nie tylko pilotów, ale także mechaników lotniczych i załogę pokładową. To właśnie tu znajdą się pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger na terenie Polski.
Decyzja o umieszczeniu projektu w Krakowie jest wynikiem długotrwałej współpracy z miastem, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, który jest największą europejską bazą Ryanair (11 stacjonujących samolotów i ponad 80 tras planowanych na sezon lato 2024).
Michael O’Leary, prezes Grupy Ryanair, podkreśla, że jest to pierwsza inwestycja tego rodzaju realizowana przez Grupę Ryanair w Polsce. Wyraził swoje uznanie dla kluczowej roli Polski w strategii rozwoju Ryanair, podkreślając fakt, że przez ostatnie dwie dekady linia ta stała się liderem na polskim rynku lotniczym, operując aż 42 samolotami i zapewniając zatrudnienie dla ponad 2500 osób.
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że Ryanair zdecydował się na tak ważną inwestycję właśnie w Krakowie. Podkreślił również potencjalne korzyści dla miasta wynikające z takiej inwestycji, w tym tworzenie nowych miejsc pracy i przyczynianie się do rozwoju turystyki.
Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, zwrócił uwagę na prognozy międzynarodowych ekspertów lotniczych, które przewidują szybki wzrost ruchu pasażerskiego w Polsce i na całym świecie. Nowe centrum szkoleniowe, położone tuż obok lotniska w Krakowie, ma stać się kluczowym miejscem kształcenia przyszłych pracowników branży lotniczej.
Ważnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe z portem lotniczym. Została ona zaplanowana do realizacji we współpracy pomiędzy Miastem Kraków a Ryanair i umożliwi bezpośredni dostęp pieszych między terminalami lotniska a centrum. W realizacji projektu pomagało działające w UMK Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki.