Masowe zwalnianie pracowników nęka korporacje w Krakowie: 1500 osób już na celowniku
Coraz więcej korporacji w Krakowie wprowadza cięcia etatów. Jak donosiliśmy w zeszłym miesiącu, Aptiv zwolniło ponad dwieście osób, a PepsiCo także planuje redukcję o tyle samo stanowisk. Teraz dołącza do nich Octopus, przygotowujący masowe zwolnienia. Grodzki Urząd Pracy informuje o zgłoszonym zamiarze grupowych zwolnień dotyczących aż 1500 osób – to więcej niż w całym 2023 roku.
Octopus Energy Kraków jest wcześniejszą nazwą Shell Energy Retail, części koncernu Shell odpowiedzialnej za detaliczny handel energią elektryczną. Firma, mająca swoje biuro przy ulicy Pawiej w Krakowie, zatrudniała ponad trzysta osób. Zajmowała się obsługą klientów indywidualnych z Wielkiej Brytanii oraz ich rachunkami za prąd, gaz i internet. Cały ten dział miał pod opieką 1,5 miliona klientów, z których część była obsługiwana przez oddział krakowski – takie wiadomości podaje „Gazeta Wyborcza”.
Zgodnie z informacjami „Gazety Wyborczej”, prace ma stracić około dwustu siedemdziesięciu pracowników krakowskiego oddziału Octopus. Pozostała grupa pracowników pożegna się z firmą do jesieni. Pracownicy otrzymają, oprócz ustawowego okresu wypowiedzenia, dodatkowo cztery pensje miesięczne. – Na szczęście to odbywa się w cywilizowany sposób – takie są słowa pracownicy Octopus, cytowanej przez dziennik.
Octopus nie jest jedyną krakowską korporacją, która zdecydowała o masowych zwolnieniach. W końcu lutego donosiliśmy o redukcji etatów w Aptiv, a zaledwie kilka dni temu podobne informacje dotyczyły PepsiCo. W obu przypadkach mówiono o zwolnieniu ponad 200 osób.
PepsiCo niedawno wprowadziło zmiany organizacyjne dotyczące dwóch funkcji w biurze usług biznesowych firmy w Krakowie. PepsiCo dba o pracowników, którzy zostali objęci zmianą – oferując im pakiety odpraw i wsparcie w znalezieniu nowych zadań zawodowych. – Ludzie są dla nas priorytetem, chcemy ich wesprzeć w tym trudnym okresie – zapewniał Julian Krzyżanowski, rzecznik PepsiCo.
Grodzki Urząd Pracy twierdzi, że pomimo niskiej stopy bezrobocia, liczba osób dotkniętych masowymi zwolnieniami rośnie. – W ostatnim czasie zgłaszane jest więcej osób, które zostaną zwolnione zgodnie z zamiarem zgłoszonym przez pracodawców, w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – mówi Magdalena Żuchowicz, rzeczniczka GUP w Krakowie.