Kiedy warto nosić soczewki kontaktowe?
Okulary korekcyjne należą do najpopularniejszej metody korygowania wad wzroku. Mimo wszystko coraz częściej wielu okularników stawia też na soczewki kontaktowe. Pełnią one rolę dodatku do opraw lub nawet często stają się ich pierwszym wyborem w zapewnianiu wyraźnego widzenia. Należysz do grona osób, które jeszcze bardziej lubią okulary? Zatem kiedy warto nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe posiadają gro zalet i wad, dlatego w dalszym ciągu istnieje spora grupa amatorów oprawek. Mimo wszystko rośnie grupa osób, które pokochały szkła kontaktowe za ich wygodę i brak ograniczeń widzenia. Co jeszcze wymieniają użytkownicy soczewek, gdy mówią o ich plusach?
– Soczewki są bardziej praktyczne. Zapewniają większą swobodę ruchu.
– Szkła kontaktowe zapewniają pełne pole widzenia dzięki temu, że przylegają bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej.
– Soczewki nie przysłonią makijażu, ani nie zmienią optycznie kształtu twarzy. Są praktycznie niewidoczne.
– Zgubienie lub zniszczenie soczewki nie wiąże się z większymi kosztami ani problemami. Przeciwnie jest w przypadku okularów; potrzaskane szkła mogą przysporzyć problemów.
Jeśli prowadzisz aktywny styl życia
Jeśli jesteś sportowcem lub po prostu lubisz aktywność fizyczną to wiesz, jak niepraktyczne w trakcie ćwiczeń bywają okulary. Mogą spadać, zsuwać się z nosa lub podskakiwać. Wtedy soczewki stanowią trafną alternatywę. Szkła kontaktowe doskonale sprawdzą się w trakcie biegania lub przy jodze. Dzięki nim nie będziesz musiał martwić się o stabilność okularów i pozwoli to Tobie wykonywać dynamiczne i swobodne ruchy.
Gdy jest jesień i zima
Gdy na dworze zimno i deszczowo, okulary mogą być nie najlepszą metodą korekcji wzroku. Na skutek różnic temperatury między wnętrzem pomieszczeń, a warunkami na zewnątrz, szkła okularowe będą parowały. O ile w danym momencie nie musisz natychmiast widzieć doskonale i masz czas na to, by dobra widoczność wróciła to nie ma problemu. Wyzwanie stanowią momenty, gdy wyraźne widzenie jest potrzebne tu i teraz. Podobna, niewygodna sytuacja dopada Twoje okulary, gdy pada. Temperatura w zimie w polskich warunkach potrafi dochodzić do bardzo niskich wartości, gdy nosisz oprawki i założysz wysoko na twarz szalik – okulary również będą parowały. W soczewkach kontaktowych nie masz tych wszystkich problemów.
Chcesz zmienić kolor oczu
Mimo że to okulary stanowią często sporą odmianę w codziennym wyglądzie, również soczewki kontaktowe mogą zmienić Twój image. Wiesz, że możesz mieć zupełnie inny kolor oczu w zaledwie minutę? Kolorowe soczewki kontaktowe nałożone na wnętrze oka odmienią barwę tęczówki, ale nie wpłyną na kolor widzianego obrazu. Na taką odmianę możesz zdecydować się zarówno na co dzień wybierając soczewki w naturalnych kolorach, wybierając np. soczewki Air Optix Colors lub z okazji imprezy okolicznościowej stawiając na szalone wzory szkieł kontaktowych. Od Ciebie zależy co wybierzesz.
Nosisz okulary przeciwsłoneczne
W słoneczne dni okulary przeciwsłoneczne stanowią skuteczną barierę przed ograniczającym widzenie nasłonecznieniem oraz ochronę oczu przed szkodliwością światła ultrafioletowego. Jeśli masz wadę wzroku to wiosną i latem masz ograniczony wybór – przeznaczasz większą kwotę na specjalne okulary przeciwsłoneczne z korekcją, które po wejściu do pomieszczenia zmieniasz na standardowe okulary korekcyjne. Kupujesz okulary fotochromowe lub nosisz soczewki kontaktowe i zakładasz standardowe okulary przeciwsłoneczne wtedy, gdy potrzeba. Co więcej takie połączenie daje jeszcze większą ochronę przed UV, dzięki temu, że część soczewek również posiada odpowiedni filtr chroniący przed słońcem. Oczywiście tylko wtedy, gdy okulary przeciwsłoneczne pochodzą ze sprawdzonych źródeł i posiadają filtr UV 400. W innym przypadku możesz przez źrenicę oka wpuścić jeszcze więcej szkodliwego słońca, gdyż rozszerzają się w przyciemnianych okularach. Sprawdź: https://www.bezokularow.pl/poradnik/o-czym-informuje-nas-wyglad-zrenic.
Pamiętaj jednak, że to porady. Tylko od Ciebie i od Twoich indywidualnych preferencji zależy to, kiedy wygodniej będzie Tobie sięgnąć po okulary, a kiedy po soczewki.