Samowystarczalność energetyczna przedszkoli w Krakowie za pomocą fotowoltaiki
Z planów wynika, że wszystkie przedszkola w Krakowie, a także inne placówki, mają stać się energetycznie niezależne. To możliwe dzięki urządzeniom odnawialnej energii słonecznej, które mają zostać tam zainstalowane.
Żłobek samorządowy nr 19 przy ulicy Świtezianki 7 jest już wyposażony w nową instalację fotowoltaiczną na swoim dachu. Odpowiada za to jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW), która jest pierwszą tego typu specjalistyczną jednostką samorządu terytorialnego w Polsce. KEGW niedawno zakończyło odbiór tej inwestycji.
Szefowie KEGW są bardzo zadowoleni z tego postępu, podkreślając, że młodzi mieszkańcy Krakowa będą teraz mogli odpoczywać i bawić się w klimatyzowanych pomieszczeniach, które są zasilane energią ze słońca. To już dziesiąta instalacja fotowoltaiczna tego typu na budynku publicznym i kolejne są już w trakcie realizacji. Reprezentanci KEGW wyraźnie stawiają na rozwiązania, które generują oszczędności dla miasta.
Urzędnicy krakowscy zauważają, że rozwój technologii fotowoltaicznej ma wiele korzyści. Zwiększa on produkcję energii ze źródeł odnawialnych, zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci energetycznej (co jest odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej), a także poprawia stan środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji, takich jak CO2 i pył PM10.
Urzędnicy zapowiadają, że tego typu instalacje mają pojawić się na większości miejskich budynków użyteczności publicznej w przyszłości. KEGW systematycznie realizuje innowacyjny program rozwoju instalacji fotowoltaicznych w gminie Miejska Kraków za pomocą dostępnych funduszy.