Spotkanie literatów z całego świata na 15. Festiwalu Conrada w Krakowie
W Krakowie, na 15. Festiwalu Conrada, odbywają się spotkania i dyskusje pisarzy z różnych zakątków globu. Pisarze z pięcioma kontynentami przybyli, aby porozmawiać na temat migracji. Festiwal rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do końca bieżącego tygodnia. Nie zabraknie również spotkań z literatami z Francji, Ukrainy oraz z przedstawicielami twórczości literackiej w języku hiszpańskim, w tym między innymi z Chile, Gwatemali i Argentyny.
15. edycja Festiwalu Conrada rozpoczęła się poniedziałkowym dniem, 23 października, i będzie kontynuowana aż do niedzieli, 29 października.
Organizatorzy wydarzenia – Miasto Kraków, KBF oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego – podkreślają, że Festiwal Conrada to najważniejsze literackie wydarzenie na skalę międzynarodową prowadzone w Polsce, a także jedno z większych tego typu imprez na mapie Europy.
Festiwal ma na celu zaprezentowanie literatury światowej pochodzącej z różnorodnych kultur i doświadczeń życiowych. Jest on miejscem, gdzie inicjowane są intensywne dyskusje o charakterze artystycznym i społecznym – donoszą organizatorzy na stronie internetowej festiwalu.
Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, podkreśla, że celem tych spotkań jest zrozumienie, w jaki sposób twórcy literatury reagują na kryzys migracyjny. Jak opowiadają o nim w swoich pracach? Czego stara się nas uświadomić? Na takie pytania poszukiwane będą odpowiedzi podczas festiwalu. Dyrektor wyraża wiarę, że dzięki literaturze możliwe będzie lepsze zrozumienie skomplikowanych sytuacji społecznych, nawet tych, które nie dotykają nas bezpośrednio.