Otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Fortecy Jugowice 52a
29 września miała miejsce uroczystość otwarcia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, które stanowi oddział Muzeum Krakowa. Miejsce to mieści się w historycznym forcie Jugowice 52a, znanym również jako „Łapianka”, pochodzącym z czasów austriackich. W ceremonii otwarcia brał udział prezydent Polski, Andrzej Duda, który jest byłym aktywnym harcerzem.
Adaptacja fortu na potrzeby muzeum ożywiła ten niszczejący obiekt. Profesor Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa, podkreślił, że ten teren ponownie zapełni się ludźmi w mundurach – tym razem nie austriackich, ale polskich mundurach harcerskich.
Uroczystość otwarcia przyciągnęła wielu gości. Oprócz doświadczonych harcerzy w różnym wieku (najstarszy uczestnik miał 97 lat), Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz liczne lokale oficjele, uroczystość zgromadziła rzesze harcerzy ze wszystkich polskich organizacji harcerskich. Andrzej Duda, oprócz typowego dla takich okazji przemówienia, otworzył obiekt w wyjątkowy sposób – poprzez rozwiązanie wstęgi złożonej z chust harcerskich przed wejściem do budynku. Po zakończeniu zwiedzania wystawy „Harcerskie ścieżki”, która jest pierwszą ekspozycją w tym miejscu, prezydent zapalił wraz z harcerzami pierwsze oficjalne ognisko w specjalnie do tego przeznaczonym kręgu.
Znajdujące się w muzeum eksponaty dokumentują nie tylko gorzkie wspomnienia z czasów wojny i okupacji. Są tam także takie atrakcje, jak replika samochodu Ford T, którym harcerze odbyli wyprawę dookoła świata w latach 1916-28, czy przedwojenny wiklinowy kosz z balonu gazowego należącego do harcerzy.
Obiekt muzealny ma ponad 3000 metrów kwadratowych powierzchni. Koszt przeprowadzenia długotrwałego remontu i adaptacji mocno zdewastowanej niegdyś „Łapianki” na cele muzealne wyniósł ponad trzydzieści milionów złotych. Przez lata, budynek ten służył jako fabryka tanich win owocowych – tzw. „jabcoków”.