Wiosna już w Krakowie
Wiosna zawitała do Krakowa i zachęca mieszkańców Krakowa do intensyfikacji działań. Decydując się na jazdę na rowerze lub motocyklu elektrycznym, pamiętaj o przepisach, ale także o bezpieczeństwie – swoim i innych. Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig mówił o narastającym problemie nieprawidłowo działających tego typu pojazdów na chodnikach, terenach zielonych czy na pasie drogowym.
Według szacunków miasta po Krakowie porusza się kilka tysięcy hulajnóg dziennie. Nie ma dnia, żeby służby miejskie nie otrzymywały powiadomień i interwencji o problemie pozostawienia na chodniku, poza wyznaczonymi miejscami. Nie wszyscy użytkownicy korzystają z nich odpowiedzialnie (odkładając pojazdy w odpowiedni sposób). Nie dbają więc o bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu.
„Problem źle zaparkowanych hulajnóg narasta od kilku lat, głównie przez brak regulacji prawnych. Niezależnie od tego spotykaliśmy się kilkukrotnie z operatorami hulajnóg, które prowadzą sieć wypożyczalni w Krakowie, starając się ten problem ucywilizować, by zminimalizować pozostawianie pojazdów na chodnikach, zieleńcach czy pasach drogowych. W czasie dzisiejszego spotkania poinformowałem przedstawicieli tych firm, że jeżeli nie zabiorą się za porządkowanie hulajnóg i przestrzeganie zasad, o których mówiliśmy, i które wypracowaliśmy wspólnie w ostatnich latach, to będziemy zmuszeni podejść do tego tematu bardziej stanowczo” – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który w poniedziałek, 8 maja, spotkał się z operatorami hulajnóg.