Architektura drewniana w Małopolsce – co warto zobaczyć?
W gronie licznych zabytków, którymi może się pochwalić Małopolska, miejsce szczególne zajmują perełki drewnianej architektury. Na które z nich warto zwrócić uwagę podczas krajoznawczej wycieczki po tej części kraju?
Architektura z drewna w Małopolsce
Drewniana architektura Małopolski zachwyca swoją różnorodnością. Znajdziemy tu zarówno stare zagrody, jak i obiekty sakralne – głównie kościoły i cerkwie. Niektóre z nich zostały docenione i wyróżnione wpisem na listę UNESCO. Jednym z takich obiektów jest kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, któremu warto się uważniej przyjrzeć. Zbudowany w XV wieku, przyciąga zarówno ciekawą sylwetką, jak i pięknym wnętrzem. Ogromną wartość mają też kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół w Binarowej. Oczywiście zwiedzając Małopolskę warto wybrać się także na wycieczkę do Krakowa. Małopolska to również liczne cerkwie, w gronie których największą popularnością cieszy się cerkiew w Powroźniku. Miłośnicy sztuki cerkiewnej powinni odwiedzić również Kwiatoń oraz Hańczową. I w tych miejscowościach czekają cenne zabytki drewnianej architektury, z których Małopolska może być dumna.
A co z zabytkami o świeckim charakterze?
Wiele dawnych chałup i zagród wciąż zobaczymy we wsiach i miasteczkach. Lanckorona, Chochołów oraz Alwernia to najlepsze przykłady miasteczek, w których drewniana zabudowa wciąż zajmuje ważne miejsce. Aby lepiej poczuć magię dawnej wsi małopolskiej, warto jednak odwiedzić skanseny. Które z nich będą najlepszymi atrakcjami dla miłośników drewnianej architektury? Wiele radości mogą nam sprawić wycieczki do parków etnograficznych w Nowym Sączu lub w Zubrzycy Górnej, sporą wartość mają też skanseny w Wygiełzowie oraz Szymbarku.