Organizacja pochówku bliskich
Pogrzeb to poważna sprawa i należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić bliskiej osobie spokojny odpoczynek w miejscu jej ostatniego spoczynku. Organizacja pogrzebu w Polsce jest bardzo podobna do tej w innych krajach. Trzeba zadbać o transport ciała ze szpitala lub domu zgonu do miejsca kremacji lub pochówku, a następnie na cmentarz w celu pochówku. Na szczęście istnieje wiele firm, które specjalizują się w usługach pogrzebowych i zadbają o każdy szczegół od początku do końca.
Wynajęcie zakładu pogrzebowego nie jest decyzją pochopną. Należy mieć pewność, że dokonuje się właściwego wyboru. Ważne jest, abyś był świadomy wszystkich szczegółów, w tym ceny i oferowanych usług. Polecamy rzetelny Zakład pogrzebowy – Epitafium z Krakowa.
Utrata bliskiej osoby nigdy nie jest łatwa. Nie oznacza to jednak, że trzeba się martwić o inne sprawy. Proces organizacji pogrzebu może być dość stresujący.
Pogrzeb i kremacja w Krakowie to ostatni etap życia, w którym mamy do czynienia ze szczątkami danej osoby. Firmy pogrzebowe przejmują wtedy stery, a zespół profesjonalistów zajmuje się wszystkimi niezbędnymi czynnościami.
Organizacja pogrzebu obejmuje:
- Nabożeństwo pogrzebowe. Ceremonię, która odbędzie się w kościele lub urzędzie stanu cywilnego (w zależności od tego, czy chcą Państwo pochować ciało czy poddać je kremacji).
- Istnieją dwa rodzaje kremacji – natychmiastowa i odroczona. Pierwszy rodzaj sprawia, że po śmierci nie trzeba czekać dłużej niż 24 godziny na kremację. Drugi rodzaj jest droższy, ale pozwala na dłuższy czas – do 3 dni po śmierci (cena zależy od czasu, jaki pozostał).
- Sama kremacja polega na odebraniu ciała, przygotowaniu go do kremacji i późniejszej utylizacji. Proces ten musi być przeprowadzony przez profesjonalistów – w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo zakażenia i naruszenia norm higienicznych. Warto wiedzieć, że w Polsce można wybierać spośród trzech rodzajów urn: drewnianych, tekturowych i metalowych (te ostatnie również oferują kilka opcji).
Główną usługą oferowaną przez dom pogrzebowy jest korzystanie z jego urządzeń i personelu w celu obejrzenia, przygotowania i pochówku zmarłego. Wiele cmentarzy wymaga, aby planowanie pogrzebu odbywało się za pośrednictwem domu pogrzebowego, jeśli ciało ma być tam pochowane, a nie skremowane. Kremacja wymaga mniej czasu na przygotowanie niż balsamowanie i przechowywanie ciała przed pochówkiem. Jeśli zdecydują się Państwo na kremację dla siebie lub członka rodziny, należy wcześniej zaplanować, kto będzie sprawował opiekę nad prochami po przejściu procesu kremacji. Często można to załatwić zgodnie z Państwa osobistymi życzeniami.
Zadania przedsiębiorcy pogrzebowego
- zakup trumien i urn z odpowiednimi napisami i dekoracjami;
- zorganizowanie miejsca, w którym zmarły będzie przechowywany przed ceremonią pogrzebową;
- zorganizowanie nabożeństw, w tym stypy i pogrzebu;
- zorganizowanie transportu ciała zmarłego do miejsca, w którym odbędzie się nabożeństwo;
- rejestracja dokumentów i wystawienie aktu zgonu;
- udzielanie porad dotyczących tego, co należy zrobić po śmierci (jak załatwić sprawy finansowe, jak ubiegać się o świadczenia rządowe);
- zorganizowanie pochówku lub kremacji zwłok (w przypadku wyboru tej opcji należy wcześniej wpłacić pewną kwotę pieniędzy);
- zapewnienie pomocy i wsparcia podczas organizowania usług pogrzebowych. Jeśli coś jest niejasne lub potrzebujesz pomocy w wyborze sposobu załatwienia sprawy, doświadczony specjalista chętnie Ci pomoże.